Domů     Technika
Čeká nás nová průmyslová revoluce?
Dagmar Garciová 19.7.2022
Foto: Pixabay

V jakých oblastech dosáhla umělá inteligence značného pokroku?

1. Robustnější AI modely a jejich vliv na strukturu zaměstnanosti

Na základě vyjádření vedoucího společnosti Verne Global Tate Cantrella, jímž je Tate Cantrell, se budou modely umělé inteligence a strojového učení i nadále rozšiřovat, budou čerpat z ještě větších datových sad a vytvářet stále přesnější rozhodnutí – na položené otázky by byly poskytnuty lepší odpovědi, mohla by probíhat širší sumarizace textů atd.

Programátor Martin Cígler ze společnosti Solitey uvedl, že bude v následujících měsících docházet k ještě větší automatizaci procesů a posílení lidských schopností spojením s umělou inteligencí. Spojení člověka a AI by dle analytiků z firmy Gartner mohlo reálně zajistit nižší provozní náklady, a to až o 30 %.

Mezi dalšími prognózami, s nimiž přišla jiná vědecká skupina, je, že 85 % podniků zkombinuje lidské odborné znalosti s AI, díky čemuž budou pracovníci během 4 následujících let o 25 % produktivnější a efektivnější.

Do budoucna se počítá s tím, že v oblastech, jako je finančnictví, zdravotnictví, právní služby a vývoj SW, budou lidská pracovní místa nahrazována systémy AI.

2. Kybernetická bezpečnost

Nejenom pozitiva se pojí s umělou inteligencí. S tím, jak roste její popularita, rostou i možnosti kriminality, odborníci se domnívají, že výskyt kybernetických útoků bude stále narůstat. Ba co více, budou mnohem komplexnější, než byly doposud.

AI bude kriminálními živly užívána mimo jiné také k vylepšování a personalizaci útoků na podnikové infrastruktury. Na druhé straně barikády však stojí kybernetická ochrana, do níž mnoho firem neváhá investovat.

Čím dál tím více se objevuje pojem cybersecurity – bezpečnostní pojivo -, která je flexibilní architekturou, jež integruje bezpečnostní služby.

3. Kreativní zapojení AI do nových oborů

Ve výzkumu odborníků společnosti Forrester je předpovězeno, že kreativní systémy AI obdrží v roce 2022 desítky patentů. Nová generace umělé inteligence přichází s neustálým vývojem nových, efektivních a kreativních podnikových aplikací.

Cílem je nejen posílit obchodní kreativitu, ale také zákaznickou zkušenost. Díky umělé inteligenci a jejím nástrojům mohou mít e-shopy, firmy a korporace víceméně samoobslužný přístup ve vztahu k zákazníkům, pracovníkům a dalším osobám.

Krom toho je možné reflektovat také průnik AI do diagnostiky do odvětví, u nichž si to doposud nikdo neuměl představit, a to například do takové psychiatrie, kde je možné pacientovi modelově diagnostikovat schizoidní poruchy na základě vzorku o pouhých 300 slovech.

Související články
Vezmete altermagnet, dáte ho pod rentgen, měníte polarizační filtr a pozorujete, jak materiál pohlcuje světlo. Zní to skoro jako pokus z běžné hodiny fyziky, jde však o průlomový experiment, jehož výsledkem je pozoruhodný objev fyziků z Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR (AV ČR), Metropolitní univerzity v Ósace a University of Nottingham. Před půl rokem mezinárodní […]
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chce zažít jízdu rychlostí, za kterou by ho na silnici policie okamžitě poslala do vězení, stačí usednout do vysokorychlostního vlaku. Ten se i podle svého jízdního […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo. Například v medicínských aplikacích, automobilovém nebo letecké průmyslu jsou nenahraditelné. Špatnou reklamu plastům dělají jednorázové výrobky a především to, jak s nimi nakládáme…“ říká ve 27. […]
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz