Domů     Technika
ROLLS-ROYCE – Ze silnice do oblak
Pavel Polcar 27.7.2022
Foto: Pixabay

Britská společnost Rolls-Royce je známá především díky svým luxusním automobilům. Jen málokdo ví, že se však angažuje také ve výrobě leteckých motorů a nově se pustila i do výroby elektrických letadel.

Předně, pokud se řekne Rolls-Royce, zapomeňte na automobily, práva na jejich výrobu patří německému koncernu BMW, tato legendární značka se nyní specializuje pouze na motory, a to především letecké. Koncem roku 2022 dokonce připadl zmíněné firmě rekord, co se týče rychlosti elektrických letadel.

Jejich stroj pojmenovaný příhodně jako „Spirit of Innovation“ (Duch inovace) dosáhl maximální rychlosti 623 km/h, což není daleko od běžných dopravních letadel. .

Hned dva rekordy najednou

Plně elektrické letadlo vyrobené společností Rolls-Royce překonalo dva světové rychlostní rekordy, v listopadu 2021 dosáhl Duch inovace v průměru 555,9 km/h na 3 km a 532,1 km/h (330 mph) na 15 km. Oba pokusy, které proběhly na experimentálním testovacím místě, byly nyní ověřeny Světovou federací leteckých sportů (FAI – Fédération Aéronautique Internationale). Rolls-Royce to popsal jako „fantastický úspěch“.

Foto: Pixabay

„Uplatnění nároku na celoelektrický světový rychlostní rekord je fantastický úspěch pro tým ACCEL a Rolls-Royce. Rád bych poděkoval našim partnerům a zejména společnosti Electroflight za spolupráci při dosažení tohoto průlomu.

Pokročilá technologie baterií a pohonu vyvinutá pro tento program je vzrušující pro celý trh pokročilé letecké mobility,“ uvedl Warren East, generální ředitel Rolls-Royce. Letoun vzešel z vývojového programu ACCEL (Accelerating the Electrification of Flight), v rámci kterého Rolls-Royce spolupracuje například s výrobcem elektromotorů YASA, který je dceřinou firmou německé automobilky Daimler AG.

Důležité snížení emisí

V návaznosti na výroky generálního ředitele společnosti bylo také uvedeno, že se jedná o další milník, jenž pomůže přinést technologické průlomy, které společnost potřebuje k dekarbonizaci letecké, pozemní a námořní dopravy.

Revoluční letoun je dalším důkazem záviděníhodného kreditu Spojeného království, pokud jde o inovace. Ukáže potenciál elektrického létání a pomůže odemknout technologie, které by z něj mohly učinit součást každodenního života.

Foto: Pixabay

Rolls-Royce, jehož ústředí pro letectví a kosmonautiku sídlí v Derby, uvedl, že stroj pohání baterie s výkonem 400 kilowattů a že pohonná baterie je zatím tou nejvýkonnější, jaká kdy byla pro letadlo sestavena, její kapacita je údajně dostačující k nabití 7 500 telefonů.

„Pokročilá technologie baterií a pohonu vyvinutá pro tento program má vzrušující uplatnění pro trh pokročilé letecké mobility,“ dodal East.

Související články
Vezmete altermagnet, dáte ho pod rentgen, měníte polarizační filtr a pozorujete, jak materiál pohlcuje světlo. Zní to skoro jako pokus z běžné hodiny fyziky, jde však o průlomový experiment, jehož výsledkem je pozoruhodný objev fyziků z Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR (AV ČR), Metropolitní univerzity v Ósace a University of Nottingham. Před půl rokem mezinárodní […]
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chce zažít jízdu rychlostí, za kterou by ho na silnici policie okamžitě poslala do vězení, stačí usednout do vysokorychlostního vlaku. Ten se i podle svého jízdního […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo. Například v medicínských aplikacích, automobilovém nebo letecké průmyslu jsou nenahraditelné. Špatnou reklamu plastům dělají jednorázové výrobky a především to, jak s nimi nakládáme…“ říká ve 27. […]
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz