Vědci: Dlouhý covid může být spojen se sníženou hladinou hormonu kortizolu

Americký tým výzkumníků tento týden publikoval výsledky svého pátrání po stopách takzvaného dlouhého covidu v lidském organismu a označil nízkou hladinu stresového hormonu kortizol za nejsilnější objevený předpoklad pro výskyt post-covidových potíží.

Tento faktor by společně s pozorovanými odlišnostmi v práci imunitního systému mohl podle autorů studie přispět k sestavení sady biologických kritérií pro objektivní diagnózu dlouhého covidu. Napsala o tom agentura Bloomberg.

Nový výzkum týmu z Yaleovy univerzity a newyorské zdravotnické sítě Mount Sinai přináší další střípek do neustále se rozšiřujících poznatků o vleklých zdravotních problémech, které v různé intenzitě trápí jen ve Spojených státech miliony, ne-li desítky milionů lidí. "Doufáme, že tato data pomohou těm, kdo jsou stále skeptičtí, pochopit, že dlouhý covid je skutečný a má biologickou podstatu," napsala na twitteru imunobioložka a jedna z autorek studie Akiko Iwasakiová.

Výzkumného projektu se účastnilo 215 lidí, z toho 99 považovaných za pacienty s dlouhým covidem. Vědci u těchto účastníků zjistili zhruba poloviční hladinu kortizolu ve srovnání s kontrolní skupinou, v níž byli jak lidé, kteří se koronavirem SARS-CoV-2 nikdy nenakazili, tak lidé, kteří se z nemoci covid-19 plně zotavili. "Nízká hladina kortizolu byla nejsilnějším indikátorem jak pro definování statusu dlouhého covidu, tak pro předpověď jeho závažnosti," konstatují autoři studie.

Výsledky zatím neprošly recenzním řízením a sama Iwasakiová na twitteru zdůraznila některé limity výzkumu. Poukazovala například na nízký počet účastníků a hovořila o tom, že zjištění vyžadují "potvrzení napříč" různými demografickými skupinami.

Studie publikovaná ve středu popisuje více biologických faktorů, podle kterých by mohlo být možné dlouhý covid diagnostikovat. Kromě nízké hladiny kortizolu to byly "markantní rozdíly" ve výskytu jistých krevních částic včetně některých bílých krvinek. Autoři výzkumu také našli důkazy o silnějších reakcích organismů lidí s dlouhým covidem na SARS-CoV-2 i další viry, především virus Epsteina-Barrové, který může způsobovat infekční mononukleózu. Imunitní faktory byly údajně v součtu stejně spolehlivým ukazatelem dlouhého covidu jako hladina kortizolu.

Tento hormon pomáhá s ovládáním nálad a emocí a jeho slabá produkce může podle lékařské sítě Mayo Clinic způsobovat únavu, slabost ve svalech či zažívací potíže. Tým vědců z Yaleu a Mount Sinai podotýká že nízká hladina byla pozorována u lidí s myalgickou encefalomyelitidou, neboli chronickým únavovým syndromem, což je diagnóza, která někdy bývá s dlouhým covidem srovnávána.

Příčiny dlouhodobých problémů spojených s infekcí koronavirem, které mohou zasahovat mozkovou činnost, dýchání i řadu dalších tělesných funkcí, zůstávají nejasné. Hlavní hypotézy se týkají zánětů vzniklých při covidu-19, přetrvávání koronaviru v lidském organismu nebo autoimunitních reakcí.

Odhady ohledně výskytu dlouhého covidu se různí, ovšem dosavadní studie nasvědčují tomu, že jde o poměrně běžné vyústění koronavirové nákazy, které může přijít i po mírném průběhu infekce. Malá část pacientů při tom hlásí silné příznaky, které jim znemožňují pracovat a komplikují běžné aktivity jako řízení auta. Vláda USA už vyčlenila více než miliardu dolarů (skoro 24 miliard Kč) ve snaze objasnit příčiny dlouhého covidu a vypracovat strategii pro jeho potlačení, píše Bloomberg.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy