Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték poprvé od května 2021 klesla

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Průměrná úroková sazba hypoték počátkem srpna činila 6,23 procenta a za poslední měsíc klesla o 0,05 procentního bodu. Je to první pokles od května 2021. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Od jara je zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

Velmi mírný pokles sazeb podle expertů zásadní změnu trendu zatím nepřináší. Sazby budou zřejmě i nadále stagnovat, míní. "Toto velmi mírné snížení způsobily především akční hypoteční nabídky některých bank," řekl hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,23 procenta, činí v září 23.035 korun. Tato průměrná hypotéka tak klesla zhruba o 115 korun měsíčně. "Což je ovšem při těchto cenách pokles tak zanedbatelný, že nemá praktický dopad na hypoteční trh a klienty," dodal Sýkora.

Úrokové sazby u hypoték do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) klesly podle aktuálních údajů u všech fixací. Nejvýrazněji se snížily u hypoték s fixací na pět let, a to o 0,07 procentního bodu na 5,94 procenta. Sazby hypoték fixovaných na jeden, tři a deset let klesly shodně o pět bazických bodů. Hypotéky s fixací na jeden rok tak banky nabízejí v průměru za 6,52 procenta, s fixací na tři roky za 6,41 procenta a s fixací na deset let za 6,03 procenta.

Hypotéky nad 80 procent odhadní ceny nemovitosti, které jsou určené pro mladé do 36 let, naopak zdražily, vyplývá z dat. Nejnižší nárůst zaznamenaly hypotéky s fixací na pět let, jejichž sazby vzrostly v průměru o pět bazických bodů na 6,28 procenta. Sazby u hypoték s fixací na jeden, tři a deset let se zvýšily o 0,06 procentního bodu. Zafixovat hypotéku nad 80 procent lze v průměru za 6,27 procenta, na tři roky za 6,74 procenta a na deset let za 6,36 procenta.

Základní scénář nové makroekonomické prognózy podle Sýkory ukazuje, že by centrální banka nemusela ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat ani na příštích zasedáních. Bankovní rada ČNB se ale podle něj s velkou pravděpodobností zatím nevydá ani cestou snižování základních sazeb. To by pro hypoteční trh znamenalo, že úrokové sazby hypoték zůstanou nějakou dobu na současných vysokých úrovních, uvedl Sýkora. "Mírné výkyvy přinesou nejspíš pouze akční nabídky bank v rámci konkurenčního boje," uzavřel.

Témata:  hypotéky bydlení

Aktuálně se děje

3. května 2024 9:25

2. května 2024 17:23

1. května 2024 21:18

USA oznámily nový balík sankci proti Rusku a zemím, které mu pomáhají ve vojenském průmyslu. Je tam i Slovensko

Jedna z největších ruských leteckých společností Poběda (Pobyeda) se také stala terčem amerických protiruských sankcí.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Počet žadatelů o hypoteční úvěr se zdvojnásobil, sazby však klesají velmi pomalu

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů dosáhl v dubnu hodnoty 5,25 procenta a klesl již po páté v řadě. I přes opětovné snižování základních sazeb Českou národní bankou klesají od začátku roku úrokové sazby jen velmi pomalu. Na konci loňského roku se průměrná hodnota úrokových sazeb pohybovala okolo 5,71 procent, nyní evidujeme oproti této hodnotě pokles o 0,46 procentního bodu. I toto snížení je však pro zájemce o hypoteční úvěr velmi významné, neboť i rozdíl několika desetin v úrokové sazbě může znamenat úspory v řádech tisíců.