Domů     Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
19.4.2024

„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve.

Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) a německý přírodovědec Johann Schönlein (1793–1864), který ji v roce 1839 také pojmenuje.

Není divu, že se tubera, souchotiny, kostižer nebo úbytě, jak se nemoci také říká, v 19. století stává hlavním medicínským tématem. Vždyť na ni v Evropě a Severní Americe umírá každý čtvrtý člověk.

Newyorský lékař Edward Trudeau si na vlastní kůži ověří léčebné účinky zdravého horského vzduchu. (volné dílo, commons.wikimedia)
Newyorský lékař Edward Trudeau si na vlastní kůži ověří léčebné účinky zdravého horského vzduchu. (volné dílo, commons.wikimedia)

Miliony Američanů vyrazí na Západ

Tak jako staří Řekové, nebo perský učenec Avicenna (asi 980–1037), věří i v 19. století mnozí miasmatické teorii, podle níž způsobuje onemocnění znečištěný vzduch.

Je mezi nimi i newyorský lékař Edward Trudeau (1848-1915), který se tuberkulózou nakazí v roce 1873. „Měl byste změnit klima, odejít na čerstvý vzduch,“ radí mu jeho lékař a on poslechne.

Přestěhuje se do Adirondackého pohoří, kde pod širým nebem tráví tolik času, kolik jen dokáže. A opravdu se uzdraví. V roce 1876 přestěhuje do hor celou rodinu a začne nadšeně psát o léčebném účinku čerstvého vzduchu a přírody.

Přidávají se další a Amerika reaguje tím, že se dá do pohybu. Miliony Američanů se rozhodnou opustit špinavé a páchnoucí ulice rychle rostoucích měst a vyrazí za čerstvým vzduchem.

Vydají se osídlovat západ USA, jehož rozlehlá divočina slibuje nový začátek ve zdravějším prostředí.

Symbolem romantizujícího pohledu a nejslavnější obětí tuberkulózy je bezpochyby francouzská kurtizána Marie Duplessisová (Édouard Viénot, volné dílo, commons.wikimedia)
Symbolem romantizujícího pohledu a nejslavnější obětí tuberkulózy je bezpochyby francouzská kurtizána Marie Duplessisová (Édouard Viénot, volné dílo, commons.wikimedia)

Tubera jako ideál krásy

Pokud něco v 19. století ovlivňuje módu a společenské trendy, pak je to překvapivě tuberkulóza. Vzhledem k tomu, že postupuje a zabíjí pomalu, vypadá to, jako by se její oběti vytrácely. Vinou nechutenství hubnou.

Jejich pokožka se stává stále více bledou a průsvitnou a ve tváři pak o to víc vynikají vinou zvýšené teploty rozšířené lesklé oči, rudé rty a růžové tváře.

A právě tyto symptomy jsou hlavními atributy, které se módní a kosmetické standardy snaží napodobit nebo zvýraznit.

„V letech 1780 až 1850 se zvyšuje estetizace tuberkulózy, která se postupně prolíná s ideálem ženské krásy,“ píše historička Carolyn Dayová a dodává:

„Je to dáno i tím, že tuberkulóza v podstatě zvýrazňuje to, co je už dlouho považováno za atributy ženské krásy.“ Viktoriánská éra však jde ještě dál a zromantizuje dokonce i samu nemoc.

A tak je idolem doby francouzská kurtizána Marie Duplessisová (1824–1847), která sice umírá na tuberkulózu ve věku pouhých 23 let, nesmrtelnou ji však vzápětí činí francouzský spisovatel Alexander Dumas ml.

(1824-1895) romantickým románem Dáma s kaméliemi či italský skladatel Giuseppe Verdi (1813-1901) operou La Traviata.

Toho malého prevíta jménem Mycobacterium tuberculosis, objeví v roce 1882 Robert Koch. (Volné dílo, commons.wikimedia)
Toho malého prevíta jménem Mycobacterium tuberculosis, objeví v roce 1882 Robert Koch. (Volné dílo, commons.wikimedia)

Stříhají se sukně i vousy

Znovu módní trendy ovlivní poté, co v březnu 1882 Robert Koch (1843–1910) popíše bacil Mycobacterium tuberculosis a usvědčí tuberkulózu jako infekční onemocnění. Do práce módních návrhářů se ovšem tentokrát pustí lékaři.

V rámci jedné z prvních velkých zdravotních kampaní brojí například proti dlouhým sukním a vlečkám, které „zametají“ choroboplodné zárodky a přináší tak nemoc domů.

Pod palbou kritiky jsou i tuhé kostěné korzety, které zhoršují tuberkulózu, neboť omezují pohyb plic a krevní oběh.

Do módy jdou elastické „zdravotní“ korzety, sukně se zkracují, čímž se navíc důležitou součástí dámského oblečení stávají do té doby návrháři přehlížené boty. A protože k léčbě lékaři doporučují i opalování, bere za své móda bledé kůže.

Změnám se nevyhnou ani muži. Do nemilosti se dostávají do té doby módní mohutné vousy a extravagantní kníry nebo kotlety. „Nelze ani spočítat, kolik bakterií a škodlivých mikrobů číhá v pralese vousatých tváří,“ píše americký lékař Edwin Bowers (1871-?).

Doktoři jdou sami příkladem a zanedlouho už jsou hladce oholené tváře módním trendem a předností každého skutečného muže.

Foto: commons.wikimedia Titulka: (Edvard Munch, volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
lifestyle
Amy Winehouse: Z hvězdy v Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla