Domů     Proč máme škytavku?
Proč máme škytavku?
17.4.2024

Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná…

Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného řetězce něco nenaruší!

Jakmile je podrážděn brániční nerv, který vede v blízkosti žaludku a i dýchacího systému, spustí se nezadržitelná kaskáda reakcí!

Bránice, náš hlavní dýchací sval, se roztáhne a zase stáhne, elektrická aktivita z bráničního nervu „přeskočí“ na blízký bloudivý nerv, a ten dá signál k zavření hlasivkové štěrbiny.

K tomu má běžně dojít ve chvíli, kdy polykáme, abychom se neudusili. Pokud ale pokyn přijde omylem a štěrbina se zavře, když nechceme, ozve se škytnutí! A dokud není zdroj podráždění odstraněn, celé se to neustále opakuje znovu…

Za škytavku může bránice, sval, který propojuje dýchací soustavu s trávicí. Foto:scientificanimations / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Za škytavku může bránice, sval, který propojuje dýchací soustavu s trávicí. Foto:scientificanimations / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Přežili jsme díky škytání?

Škytavku může vyvolat pikantní jídlo, alkohol nebo bublinkové nápoje. Může být spojena s pálením žáhy, stresem, leknutím či třeba záchvatem smíchu!

Proč jako lidé vůbec škytáme, se pokusí před pár lety zjistit kanadský profesor urgentní medicíny Daniel Howes a všimne si toho, že zatímco se nám při škytání stáhne bránice a zavře hlasivková štěrbina, naopak se uvolní dolní jícnový svěrač!

Ten je normálně stažený, aby se nám jídlo z žaludku nedostalo zpět do jícnu, ovšem při škytání se naopak snaží něco dostat z žaludku pryč! Nejspíš vzduch!“, vysvětluje Howes s tím, že proto nejčastěji škytají kojenci a malé děti.

S mateřským mlékem totiž vždy nasají do žaludku i trochu vzduchu a kvůli němu pak sní méně jídla. Díky „vypouštění“ vzduchu se škytavkou přijmou až o 30 % více kalorií, což může být i otázka přežití!

Kojenci prý škytají proto, aby nezemřeli hlady! Foto: Claire51700 / Pixabay.
Kojenci prý škytají proto, aby nezemřeli hlady! Foto: Claire51700 / Pixabay.

Nedýchat, sníst cukr a udělat stojku!

V normálních podmínkách však o škytavku nikdo nestojí. Nejen, že je otravná, ale při dlouhém trvání nás může totálně vyčerpat!

Rad, jak se jí zbavit, naštěstí existuje mnoho. Nejčastěji se připomíná, že máme zadržet dech – alespoň na 15 až 20 vteřin, aby se bránice uklidnila a pracovala tak, jak má.

Jindy se radí sníst kostku cukru, lžičku medu anebo arašídového másla (to vychází z názoru, že škytavku způsobuje podrážení slinivky). Anebo se zkuste pomalu napít a polykat při tom velké množství vody. Pokud to nepomáhá, někdo zkouší pít vzhůru nohama. Anebo jednoduše udělá stojku!

Mezi méně časté rady patří úder mezi lopatky, konzumace posoleného citronu či láku od okurek, skákání na jedné noze nebo hlasitý zpěv.

Kouzelné brčko

Že na vás žádné babské rady nefungují a rádi byste něco „zaručeného“? Vědecky na to jde Ali Seifi z Texaské univerzity. Abychom škytavku okamžitě potlačili, musíme podle něj zaneprázdnit oba nervy, které jsou za ni zodpovědné, tedy brániční a bloudivý. A to se nám může podařit ve chvíli, kdy budeme polykat a zároveň silně sát.

Vznikne tedy speciální zahnuté brčko s názvem HiccAway (Pryč se škytavkou). Zatímco horní část si dáme normálně do úst, spodní v nápoji je opatřená víčkem s ventilkem, a sání z brčka je tedy docela obtížné. Natolik, že u 92 % dobrovolníků to při testování škytavku skutečně zastaví!

Brčko proti škytavce už se dá koupit na internetu, a komu není líto za něj zaplatit okolo 500 Kč, správnost teorie si může ověřit sám!

Pozor na bublinky! I ty mohou být spouštěčem křečových stahů bránice. Foto: Stevepb/ Pixabay.
Pozor na bublinky! I ty mohou být spouštěčem křečových stahů bránice. Foto: Stevepb/ Pixabay.

68 let škytání?

Naštěstí je většinou škytavka po pár minutách pryč. Někdy ale není! Když už škytáte 2 dny v kuse, měli byste zajít k lékaři, škytavka totiž může být znamením nějaké nemoci. A nemůže vám už zůstat?

V Guinessově knize rekordů je zapsán Charles Osborne (1894-1991) z amerického státu Iowa, kterého přepadne škytavka roku 1922. Nejdřív škytá 40x za minutu, po letech klesne intenzita na polovinu.

Až 5. června 1990, po 430 milionech škytnutí, jakoby zázrakem škytavka ustane! Za těch 68 let se stane Charles v Americe mediální hvězdou. A co víc, během škytání se zvládne i oženit a má 8 dětí.

Foto: úvodní foto: RobinHiggins / Pixabay 1: Creatïve Commons 2, 3: Pixabay
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla