aaaaa
aaaaa


aaaaa
aaaaa
aaaaa


Mozky na kari: Lahlouova diagnóza kognitivního zahlcení v éře AI
Stojíme na prahu éry umělé inteligence, leč možná spíše balancujeme na hraně informačního útesu. Salem Lahlou přichází s diagnózou "společenského kognitivního zahlcení", jež hrozí proměnit naše mozky i instituce v…
aaaaa
aaaaa


aaaaa


Kvantová inspirace pro lovce exoplanet: SPADE proti šumu reality
Nová metoda detekce exoplanet SPADE slibovala kvantovou optimalitu, leč realita experimentálního šumu ji dohnala. Ukazuje se však, že i s nedokonalostmi si vede překvapivě dobře, ba lépe než osvědčené techniky,…
aaaaa


Nová kvantová teorie gravitace přibližuje teorii všeho
Kdo by nechtěl smířit obecnou relativitu s kvantovou mechanikou? Dvojice finských fyziků vytvořila kalibrační teorii (gauge theory) gravitace se symetrií, která je podobná symetrii Standardního modelu částicové fyziky. Mohla by otevřít…
aaaaa


aaaaa


aaaaa
aaaaa
aaaaa


aaaaa



aaaaa


aaaaa


aaaaa


Vědecké publikování dekádu poté: Stále nikdo nečte, ale podvádí se ve velkém?
Deset let po kritice neduhů vědeckého publikování zjišťujeme, že staré problémy jako tlak na kvantitu a pochybné metriky přetrvávají, zatímco nové hrozby v podobě papírových mlýnů a AI dále podrývají…
aaaaa


Anatomie zombie vulkánu: Co vyvolává neklid ve spící sopce Uturuncu?
Bolivijský stratovulkán Uturuncu soptil naposledy před zhruba 250 tisíci let. Přesto se ale stále chvěje geologickou aktivitou, což mu vyneslo škodolibou přezdívku „zombie vulkán.“ Mezinárodní tým geologů mu provedl seismickou…
aaaaa


aaaaa
aaaaa
aaaaa
aaaaa


aaaaa


aaaaa
aaaaa


Sebevražedná dronová střela Lumberjack vypouští přesně naváděnou submunici
Bizarně pojmenovaný „Dřevorubec“ společnosti Northrop Grumman je jako kříženec mezi sebevražedným tryskovým dronem a inteligentní střelou s plochou dráhou letu, schopnou nést kazetovou hlavici. Velmi levný Dřevorubec může být odpalován…
aaaaa


Kde končí Sluneční soustava? Hranice vesmíru, planety Devět a komerční lety ke hvězdám
Kde končí Sluneční soustava? Jednoduchá otázka, ale odpověď je překvapivě složitá. Není to totiž jedna čára ve vesmíru, ale spíše několik hranic definovaných různými fyzikálními jevy – od dosahu slunečního…
aaaaa


